Estetyka w budownictwie

Estetyka w budownictwie
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Do dziś wyraz estetyczny fabryki w Greensburgu może śmiało być porównywany ze współczesnymi obiektami tego typu. Twórcy fabryki myśleli wyłącznie kategoriami funkcji i konstrukcji, nie wdając się w problematykę estetyczną tych lat. Jeszcze przez wiele lat czołowymi obiektami nowej myśli architektonicznej będą fabryki, garaże, mosty, dalekie od oficjalnego smaku i stylu. Pierwsze dwa dziesięciolecia XX wieku są więc jakby kontynuacją działalności inżynierskiej XlX wieku.

Ale jeśli inżynierowie XlX wieku pozostawili obiekty będące jedynie wypadkową zastosowania takiej, a nie innej konstrukcji, to obecnie okres secesji przyniósł ożywienie sporów estetycznych i zwrócił uwagę na wartości plastyczne. Architektury w XlX wieku można mówić o ,,przeczuwanej” estetyce, w XX wieku – o estetyce świadomej. Ten sam rok 1902, który przyniósł żelbetowy szkielet fabryki w Greensburgu, w Europie zaznaczył się również wybitnym dziełem. Architekt Auguste Perret (1874-1954) rozpoczął budowę domu mieszkalnego przy ulicy Franklina W Paryżu. Jest to pierwszy w Europie budynek mieszkalny o konstrukcji żelbetowego szkieletu Perret należy do najbardziej znanych architektów XX wieku. Jego droga twórcza jest pełna zaskakujących kontrastów. Początkowo, jako uczeń Ecole de Beaux-Arts, został wyróżniony zaszczytnie spośród 700 kandydatów przez władze uczelni. Rysunki z okresu studiów są jak najbardziej zgodne z oficjalnym smakiem – pozbawione wyobraźni naśladowanie architektury starożytnej uzupełnione bogactwem detalu.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

 • Gzyms sufitowy

  Gzymsy pod sufitem Gzyms sufitowy stosowany jest w wielu miejscach. Bardzo często można je spotkać w wielkich, reprezentatywnych budynkach, takich jak pałace, muzea, urzędy narodowe. Taki gzymsy są również spotykane w prywatnych domach, gdzie trzeba przyznać stanowią bardzo ciekawą ozdobę. Podwieszane pod sufitami wewnątrz budynków stanowią bardzo ciekawy element wystroju wnętrz. Warto zauważyć również, że…

  Read more
 • Stolarstwo w Poznaniu

  Stolarstwo w Poznaniu W naszym kraju (i nie tylko zresztą) istnieje sporo stolarzy, prowadzący zakład (firmę) stolarski. Zwłaszcza w Warszawie i w Poznaniu istnieje dużo takich zakładów. Z tego względu, jak łatwo się można domyśleć, istnieje ogromna konkurencja między nimi. Ogólnie rzecz biorąc, stolarz Poznań świadczy usługi stolarskie zarówno klientom indywidualnym (czyli osobom fizycznym), jak…

  Read more
 • Bezpieczeństwo to nie tylko komputery Dwudziesty pierwszy wiek jest okresem miniaturyzacji wszystkich urządzeń, rozwój informatyki jest bardzo prężny już od wielu lat, nikt nie przypuszczał że urządzenia przenośne które można włożyć do kieszeni będą mogły osiągać takie same parametry sprzętowe jak i komputery stacjonarne. Największym zmartwieniem administratorów są więc nie komputery a przenośne urządzenia multimedialne….

  Read more