Podłogi

Podłogi
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Podłogi

Podłoga to chyba najbardziej eksploatowana część naszego mieszkania. Każdego dnia musi znosić setki kroków wszystkich domowników, na niej stawia się ciężkie meble, jest też w dużym stopniu narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. To oznacza, że podłoga, jeśli ma nam dobrze służyć przez wiele lat, powinna być naprawdę dobrej jakości. Remont albo układanie podłogi jest dość czaso i pracochłonne. Przy układaniu podłogi najpierw musimy zadbać o podłoże, na którym znajdą się drewniane deski. Podłoga powinna być równa, w przeciwnym razie deski będą się krzywo układały albo po pewnym czasie poszczególne klepki pękną bądź się wypaczą. Na podłodze nie powinno być śladów wilgoci ani żadnych grzybów czy pleśni.

Jeśli coś takiego zobaczymy, powinniśmy to od razu usunąć i nie liczyć na to, że objawy te same znikną – wręcz przeciwnie, grzyby i wilgoć mają tendencję do powiększania swojego terytorium. Gdy podłoga będzie już sucha, układamy na niej deski. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są obecnie panele podłogowe. Są to długie, wąskie i cienkie elementy wykonane z płyt drewnianych. Ich zaletą jest niska cena oraz łatwość montażu. Panele możemy ułożyć sami, nawet jeśli nie mamy w tym doświadczenia. Najwygodniejsze są panele na pióro i wpust, bo wystarczy tylko każdy kolejny panel połączyć z poprzednim. Najwięcej pracy jest przy ostatnim panelu, tym łączącym się ze ścianą.

Do ich założenia stosuje się specjalne pasy, a całość możemy na koniec obić delikatnie gumowym młotkiem. Jednak układanie parkietu z drewnianych klepek to już zajęcie dla fachowca. Klepki muszą być ułożone w konkretny wzór i choć wygląda to na pozór prosto, w większości przypadków samodzielne mocowanie parkietu kończy się tym, ze zamiast trzymać się podłogi, klepki po prostu odpadają. Doświadczeni parkieciarze potrafią układać podłogi w bardziej skomplikowane wzory niż klasyczna jodełka, ale taka usługa będzie też odpowiednio droższa. Ułożony parkiet powinien być na koniec wypolerowany i pomalowany lakierem.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Przeróbka drzewa w Jastrzębiu Zdroju Gdy chcemy przerobić okrągłe drzewo na przykład na belki, to musimy poszukać tartaku. Tartak jest właśnie takim miejscem, gdzie dokonuje się przerobu drewna i powstaje potrzebna nam tarcica. Jest on miejscem niezbędnym dla nas, gdy budujemy dom lub gdy zależy nam na pocięciu okrągłego drzewa, które zużyjemy na inny cel….

    Read more
  • Niezwykłe rozwiązania w projektach architektów zadziwiają do dziś, budzą podziw i zdumienie. Niejednokrotnie wydaje się, że dana konstrukcja nie ma prawa istnieć. Rzesze naśladowców próbuje sprostać zadaniu i też w swoich pomysłach wykorzystać rozwiązania podpowiedziane przez eksperymentujących architektów. ,,Grzybki” Maillarta, zastosowane po raz pierwszy w 1 910 roku w istniejącym do dziś magazynie w Zurychu,…

    Read more
  • Na Żywiecczyźnie można zobaczyć piękne budownictwo z dawnych czasów. Ściany tamtejszych chałup przede wszystkim budowano z ociosanych belek zwanych rysiami. Łączono je ze sobą w narożach używając w tym celu węgła prostego. Dodatkowo był on wzmacniany za pomocą dwustronnie zaciosanych kołków. Jeśli chodzi o dachy niegdyś przede wszystkim pokrywane były gontem. Różniły się jednak lokalnie,…

    Read more